Finančný systém a jeho vplyv na životné prostredie

Autor: Marek Tencer | 26.10.2013 o 18:51 | (upravené 2.9.2019 o 23:14) Karma článku: 18,56 | Prečítané:  655x

Vlády tvoria len menej ako 5% peňazí v obehu. Viac ako 95% z dnes existujúcich peňazí bolo vytvorených niekym kto sa zadlžil v banke. Na tieto vytvorené peniaze banky požadujú od dlžníka okrem splatenia celej istiny ešte aj navyše

Môžu ich získať len z peňazí ktoré boli novovytvorené pri iných pôžičkách ktoré je tiež potrebné splatiť aj z úrokami. Z toho vyplýva že nie všetci dlžníci môžu splatiť svoje pôžičky aj keby veľmi chceli, pretože sa v obehu nachádza menej peňazí ako je potrebné na splatenie pôžičiek. Banky za úvery ktoré poskytujú požadujú záruky vo forme reálnych vecí napríklad domu, bytu, auta... Keďže je v obehu menej peňazí ako musia ľudia splatiť je isté že niektorí dlžníci svoje pôžičky nedokážu splatiť a z toho dôvodu prídu o svoj majetok ktorým ručili pri svojej pôžičke.

„Zakaždým keď banka vytvorí pôžičku, je vytvorený nový kredit, nový vklad - úplne nové peniaze." Graham F. Towers, guvernér Kanadskej národnej banky (1934-54)

„Banky môžu vytvoriť toľko peňazí, koľko sme si my ochotní požičať. Každý podvedome vie, že banky nepožičiavajú úspory. Keď si vyberáte úspory z účtu, banka vám nepovie, že nemôžete, pretože tie peniaze požičala niekomu inému." Mark Mansfield, ekonóm

„Jedna vec, ktorú by sme si ohľadom nášho bankového systému čiastočných rezerv mali uvedomiť, že je to v ňom podobné ako v hre na obsadzovanie stoličiek (angl. musical chairs ) - kým hrá hudba, zatiaľ nikto neprehral." Andrew Gause, peňažný historik
Ak, ale hudba dohrá... Dá sa to dokonca vyjadriť jednoduchým matematickým vzorcom: dlh/(dlh + úroky) x 100 = % ľudí, ktorí majú teoretickú možnosť, že úver splatia teraz skúška správnosti úroky/(dlh + úroky) x 100 = % ľudí, ktorí nemajú ani teoretickú šancu na splatenie úveru - krachujú.

 

Všetci dlžníci robia všetko preto aby oni neboli tými ktorým bude ich majetok odobratý. Budú sa snažiť čo najviac vyrobiť, predať, (bez ohľadu na to čo zákazník skutočne potrebuje) urobia všetko nie ani tak preto aby zbohatli ale predovšetkým preto aby znížili pravdepodobnosť bankrotu (aby neostali bez stoličky keď dohrá hudba).

Na spotrebiteľa striehne reklama na každom kroku aby ho presvedčila že tovar ktorý si kúpil v minulosti je už nemoderný, nepraktický, zastaralí a to všetko preto aby predajcovia vyvolali v zákazníkovi túžbu po nových veciach. Nie raz je v reklame nepriamo kritizovaná konkurencia. V hre zo "stoličkami" nikto nechce prehrať a preto mnohí výrobcovia úmyselne zkracujú životnosť svojich výrobkov tak, aby sa vec krátko po uplynutí záručnej doby pokazila. Pretože čím rýchlejšie sa tovar ktorý si zákazník kúpil pokazí tým skôr si bude musieť kúpiť nový produkt.

Týmto spôsobom sa úplne zbytočne devastuje životné prostredie tým že sa stále viac plytvá z prírodnými zdrojmi pri výrobe tovarov ktoré si ľudia kupujú pod vplyvom reklamy. Následne pri ich vyhadzovaní vzniká obrovské množstvo odpadu z ktorého sa len nízke percento recykluje veľká časť končí na nelegálnych skládkach a v mori. Na mori plávajú miliony ton plastového odpadu. Následkom čoho sa pôda, voda, vzduch, zamorujú škodlivinami. Takto naša planéta trpí dvojakým spôsobom za prvé keď ľudia vyrábajú zbytočnosti a za druhé keď tieto nepotrebné veci vyhadzujú.

Riešením je bezúročná mena ktorú bude tlačiť jedine štát. Pretože v prípade bezúročnej meny bude možné aby všetci dlžníci splatili svoje dlhy (v hre bude rovnako stoličiek ako ľudí).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Vyhne sa Jankovská pre psychické problémy trestu?

Moniku Jankovskú viackrát hospitalizovali.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V koalícii si zasa vyjadrujú nedôveru (komentár)

Mikulec nemá odísť kvôli Ficovi, ale pre neschopnosť.


Už ste čítali?